حرفه ای ترین راه برای انتخاب رنگ لباس

انتخاب درست رنگ برای لباس

 

همواره در اولین برخورد انسان ها با یکدیگر, ترکیب رنگی لباس نقش مهمی را بازی میکند. متخصصان بازاریابی و فروش در اهمیت موضوع تاثیر برخورد اول در فروش مطالب و نکات بسیاری را یادآور شده‌اند. بنابراین اینکه لباس فرم تیم فروش و بازاریابی شرکت شما چه ترکیب رنگی داشته باشد و چگونه در اولین برخورد روی مخاطب تاثیرگذاری داشته باشد, می‌تواند به صورت مستقیم در نتیجه حاصل از جلسه فروش تاثیرگذار باشد.

اصولاً انتخاب حرفه‌ای لباس کار علاوه بر تاثیر مستقیم روی فروش, محاسن دیگری را نیز به همراه دارد. کارکنانی که نسبت به لباس فرمشان رضایتمندی بیشتری دارند, به طور قطع با انگیزه بیشتری در محل کار حاضر خواهند شد, و انواع لباس کاری که بتواند نظر مشتریان را جلب نماید و در برخورد اول, برند شما را در ذهن او ثبت کند, به احتمال قوی ماندگار تر خواهند شد.  یکی از جنبه های مهم در انتخاب لباس کار مناسب, توجه به انتخاب رنگ در لباس فرم اداری است. تفاوتی نخواهد داشت که نوع  لباس کار مورد نظر شما, مانتو شلوار اداری باشد و یا کت و شلوار اداری. در هر صورت اگر موفق بشوید که انتخاب دقیقی داشته باشید, می‌توانید انتظار داشته باشید که از محاسن انتخاب صحیح هم برخوردار شوید.

از طریق رنگ ها ، شما در مورد شخصیت خودتان بیشتر توضیح  می دهید و بیشتر مردم رنگ را سریعتر از سایر جنبه های ظاهر شما پردازش و تفسیر می‌نمایند. قضاوت بر اساس رنگ های مورد استفاده توسط شما, یک روش بسیار دقیق برای برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات در مورد شما است. با این وجود ، همیشه باید به قضاوت شخصی شما ، و اینکه چگونه به رنگ ها نگاه می کنید ، هم توجه داشت.

با این حال ، برخی از دستورالعمل ها وجود دارد که می تواند برای ایجاد یک ترکیب رنگی که برای چشم جالب و دلپذیر باشد ، مورد استفاده قرار گیرد. البته در مقاله‌ای دیگر در مجله شرکت لباس کار بن بیگی به عنوان ” راهنمای انتخاب رنگ برای لباس فرم اداری ” با جزئیات بیشتری وارد انتخاب رنگ‌ها شدیم و انتخاب رنگ برای لباس کار و لباس فرم را مورد بررسی قرار دادیم. پیشنهاد میکنم حتماً این مقاله را هم مطالعه نمایید.

 

 

 

از چه تعداد طیف رنگی باید استفاده کرد ؟

 

پاسخ دقیق به این سؤال دشوار است ، اما به طور کلی می توان گفت خطر استفاده بیش از حد از رنگ ها بیشتر از خطر استفاده از تعداد کمی طیف رنگی می باشد.رنگ بیش از حد و شلوغ باعث خستگی چشم می شود ، دلیل این اتفاق هم  تعداد زیاد رنگ هایی است که مشتاق توجه  دیده شدن هستند. بنابراین واقعا چشم را خسته می کنند.از طرف دیگر ، پوشیدن لباس هایی با تنوع رنگی پایین، ظاهر شما را خسته کننده نشان می دهد.یک قاعده متداول که در این مورد نمی توانیم نادیده قلمداد کنیم، استفاده از سه رنگ در ترکیب رنگی لباس هایمان است. شما به سه مولفه نیاز دارید:

 رنگ اصلی

: این رنگ اصلی لباس است. بیشتر فضای لباس را اشغال می کند و لحن و روح  شخصیت لباس را می سازد.

 رنگ ثانویه

این دومین رنگی است که بیشتر در لباس شما استفاده می شود و معمولاً برای پشتیبانی از رنگ اصلی در لباس شما قرار میگیرد. این مولفه باید رنگی باشد که تقریباً به رنگ اصلی نزدیک بوده و یا رنگی باشد که باعث ایجاد تضادی چشم گیر شود.  رنگ برجسته: این رنگی است که برای تأکید بر قسمت های خاصی از لباس شما استفاده می شود. معمولاً رنگی است که بیشتر با رنگهای اصلی و ثانویه در تضاد است ، بنابراین باید با اعتدال از این مولفه استفاده شود. استفاده از یک رنگ متعارف برای این امر معمول است.شما باید از الگوی توضیح داده شده برای پوشیدن یک لباس معمولی ، یک لباس کار یا حتی یک لباس رسمی استفاده کنید. برخی از ترکیبات رنگی  وجود دارند که برای لباس های رسمی تر استفاده می شوند ، در حالی که برخی از ترکیب ها برای لباس های غیر رسمی و یا ورزشی بکار می روند. معمولاً رنگهای تیره به صورت رسمی دیده می شوند ، و بعضی ترکیب های رنگ روشن به برای لباس های اسپرت بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. نمودار دایره رنگ چیزی نیست که فقط در هنر مورد استفاده قرار گیرد ، برای ترکیب رنگ لباس نیز استفاده می شود و نتیجه سالها تجربه می باشد.

  نمودار دایره رنگ

دایره رنگ

 نمودار دایره رنگ هنگامی که می خواهید رنگ ها را به گونه ای ترکیب کنید که برای دید شما و هر کس دیگری خوشایند باشد ، بسیار مفید است. در زیر برخی از متداول ترین روش های ترکیب رنگ نمودار دایره رنگ را نشان خواهیم داد. انتخاب رنگ با نگاه کردن به دایره رنگ برای افرادی که نمی دانند چگونه رنگ ها را انتخاب کنند بسیار مفید است. البته برخی افراد می توانند رنگ را به صورت غریزی انتخاب کنند.اگر ترکیب هایی را که به واسطه این نمودار ایجاد می شود را تجزیه و تحلیل کنید ، خواهید دید که آنها همان قوانین را دنبال می کنند ، دقیقاً به شکلی ناخودآگاه.

 رنگ های آنالوگ

رنگ آنالوگ

 رنگ های آنالوگ رنگ هایی هستند که در اطراف طیف رنگ های اصلی وجود دارند(طیف روشن تر یا تیره تر از رنگ های اصلی) . اغلب این الگوهای رنگی در طبیعت یافت می شوند. لباس هایی که از رنگهای مشابه استفاده می کنند ، معمولاً احساس هماهنگی بیشتری با هم دارند. رنگ ثانویه همانطور که در بالا توضیح داده شد ، اغلب می تواند یک رنگ آنالوگ باشد.

 رنگهای مکمل

رنگ های مکمل

 رنگهای مکمل رنگهایی هستند که متضاد یکدیگر در نمودار دایره رنگ هستند. رنگهای مکمل متضاد هستند و در برابر یکدیگر ایستادگی می کنند. اغلب استفاده از یک رنگ مکمل به عنوان رنگ برجسته همانطور که در بالا توضیح داده شد ، ایده خوبی است.

 تقسیم رنگهای مکمل

 رنگ مکمل یک رنگ است و رنگهای آنالوگ به جزو رنگ های مکمل میباشد. استفاده از رنگهای مکمل تقسیم شده می تواند یک لباس با درجه کنتراست بالایی به شما بدهد ، اما هنوز به اندازه یک رنگ مکمل واقعی کارا نیست. همچنین از هماهنگی بیشتری نسبت به استفاده از مکمل مستقیم برخوردار است.

 رنگ های سه گانه

 رنگ های سه گانه سه رنگ برابر با درجه حرارت یکسان با نمودار دایره رنگ هستند. هنگامی که شما می خواهید یک لباس رنگارنگ متعادل به نظر برسد ، یک طرح رنگ سه گانه ممکن است راهی برای پیشبرد آن باشد.(به خاطر داشته باشید که ترکیب های فوق فقط رنگ های ترکیبی را نشان می دهد. در اکثر نقشه های رنگی تغییرات مختلفی در اشباع ، رنگ و سایه نیز ارائه می دهد.)

 سایر ترکیب های رنگی

 علاوه بر ترکیبات رنگی که در بالا توضیح داده شده است ، که بر اساس موقعیت رنگ ها بر روی نمودار دایره رنگ بنا شده اند ، چند روش دیگر برای ترکیب رنگ ها نیز وجود دارد.

  یکنواخت Chromatic 

طرح رنگ یکنواخت فقط یک رنگ واحد است و تغییرات آن از نظر رنگ ، سایه و اشباع ان را نسبت به سایر رنگ ها متمایز میکند. استفاده از اشباع و تنوع / سایه رنگ از یک رنگ همیشه خوب است. با این حال ، در اکثر موارد توصیه می کنیم از استفاده از یک طرح کاملاً تک رنگ استفاده کنید ، زیرا خطر یکنواختی وجود دارد.

یکنواخت آکروماتیک

یک طرح رنگی آکروماتیک یکنواخت نمونه ویژه ای از طرح یکنواختی است که فقط شامل رنگ های خنثی از سیاه تا سفید است. طرحی مانند این می تواند روی یک لباس کارآمد باشد ، اما به راحتی می تواند کسل کننده به نظر برسد. استفاده از یک طرح آکروماتیک با تنها یک رنگ روشن برای برجسته سازی می تواند بسیار مؤثر باشد.همچنین ، باید در مورد پوشیدن ترکیب سیاه و سفید نیز صحبت کنیم. سیاه و سفید رنگ نیستند ، و در مد ، ما آنها را در دسته “نوتال” قرار می دهیم ، همراه با بژ ، خاکستری ، و غیره. همانطور که می دانید ، ما توصیه می کنیم که فقط رنگهای خنثی نداشته باشید ، بلکه در اینجا ما باید بگوییم سیاه و سفید تنها ترکیبی از رنگهای خنثی هستند که ما توصیه می کنیم! قهوه ای نیز در مد یک رنگ خنثی است. کمربندهای قهوه ای ، کفش ، کاپشن نیز با هر رنگی ست میشوند. در مد ، نقره و طلا نیز نوتال هستند ، بنابراین می توانید آنها را به صورت ترکیبی با هم استفاده کنید: یک دستبند طلا با نقره ای ست می شود ، حتی اگر این یک چیز معمول نیست. استفاده از این اطلاعات مطمئناً به شما کمک می کند و شیوه و کیفیت لباس پوشیدن شما را بهبود میبخشد!اگر در مورد انتخاب رنگ برای انواع لباس کار کنجکاو هستید و علاقمندید که بیشتر بدانید, به شما توصیه می‌کنیم مقاله انتخاب رنگ خاکستری برای لباس فرم اداری را مطالعه کنید. در این مقاله در یک مثال عملی نشان دادیم که انتخاب یک رنگ خاص برای لباس فرم اداری باید به چه صورت باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند