چگونه متناسب با انداممان لباس انتخاب کنیم؛ شناسایی انواع تیپ اندامی برای انتخاب لباس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لباسی را که ساعت ها صرف دوختن آن کرده باشید ، در نهایت دوست نداشته باشید و از نتیجه نهایی رضایت نداشته باشید و احساس کنید که آن لباس به اندام شما نمی آید. و یا لباسی را ببینید که بر تن دوستتان بسیار زیباست اما به تن شما خوب نمی شیند. به همین دلیل بهتر است که  شکل اندام خودتان را بشناسید و بر طبق آن لباسهایتان را انتخاب کنید. این مورد برای انواع لباس های اسپرت مختص بانوان و حتی انواع لباس فرم اداری و رسمی, مانتو اداری و همچنین لباس های آقایان چه در دسته بندی لباس های رسمی مانند کت و شلوار اداری و در دسته لباس های کژوال و اسپرت هم صدق می‌کند.حتی فراتر از لباس های مورد استفاده در مهمانی ها و لباس‌های رسمی, مثلا برای کارکنان یک هتل و یا یک شرکت هواپیمایی معتبر, اینکه لباس کار کارکنان به شکل و صورت زیبایی بر روی بدن کارکنان بنشیند هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای تعیین شکل اندام باید به نسبت های عمودی و افقی بدن دقت کنیم:

منظور از نسبت های افقی ، شکل بدن است که به چند شاخه ( گلابی ، ساعت شنی ، مثلث معکوس ، سیب و مستطیل ) تقسیم می شود. بسته به شکل بدن می توان فهمید که کدام قسمت ها باید حجیم تر نشان داده شود و یا کدام قسمت ها باید توسط خطاهای دید استتار شود.

نسبت های عمودی نیز مربوط به طول بالاتنه و پایین تنه شما می شود . آیا شما بالاتنه کوتاه و پاهای بلندی دارید و یا برعکس بالاتنه بلند و پاهای کوتاهی دارید؟ این نسبت ها به ما کمک می کند که بتوانیم شکل اندام خودمان را تعیین کنیم.

در ادامه به انواع اشکال اندامی و بید ها و نباید های هر کدام می پردازیم:

اندام ساعت شنی

افرادی که اندام ساعت شنی دارند متناسب ترین نوع اندام را دارند. آنها عموماً با شانه های عریض و گرد ، کمر باریک و باسن گرد شناخته می شوند . دور سینه و دور باسن این افراد تقریباً یکسان است. در این تیپ اندامی باید تعادل بین شانه ها و کمر و باسن برقرار شود.بهتر است لباس هایی انتخاب شود که از منحنی های اندام پیروی می کند. این افراد نیاز چندانی به پوشاندن عیوب اندام خود ندارند وتقریباً می توانند با سلیقه شخصی خوشان لباسشان را انتخاب کنند. . لباس هایی که تاکید آن ها روی قسمت کمر هستند برای این اندام زیبایی خاصی دارند. مانند لباس هایی که در قسمت کمر کمربند می خورند. دامن های تنگ راسته نیز اندام آن ها را زیبا می کند. مناسب ترین نوع پارچه برای این اندام پارچه های لخت و ریزش دار است.

 

 

اندام مستطیل

افراد با تیپ اندامی مستطیل شکل دارای شانه و باسن با عرض اندام تقربیاً یکسان هستند. بنابراین خط کمر مشخصی ندارند . به دلیل برابر بودن خط شانه و باسن در این افراد, آنها چه چاق باشند و چه لاغر, کمر باریک به نظر نمی رسند. فرم باسن این افراد معمولاً تخت است و معمولاً پاهایشان فرم خوبی دارد.

پیراهن های راسته با کمربند های پهن نیز مناسب این گروه است . البته اگر علاقه دارید به صورت جامع تری در ارتباط با انتخاب کمربند مناسب بدانید پیشنهاد می‌کنم مقاله راهنمای انتخاب کمربند مناسب را مطالعه نمایید.  پیراهن هایی که قدشان تا زانو هستند نیز یکی از انتخاب های مناسب محسوب می شوند چرا که تاکید را روی ساق پاهایتان می برد. همینطور لباس هایی که در قسمت کمر برش افقی می خورند مناسب هستند. لباس هایی با یقه های قایقی و یا دور گردنی و یا آستین های پفی می تواند شانه ها و بازو ها را حجم بیشتری بدهد.

لباس هایی با جیب های تزیینی در قسمت سینه و باسن, به علت اینکه این قسمت ها را حجیم تر نشان میدهد گزینه های خوبی به شمار می روند.

تاپ و تیشرت های کوتاه همراه با شلوار های جین جذب, ترکیب مناسبی برای این دسته محسوب نمی شود. همچنین برای افرادی با شکل اندامی مستطیل, لباس هایی که در قسمت کمر دارای چین زیاد و تزیینات هستند مناسب نمی باشند.

اگر قصد دارید از شلوار های دمپا گشاد و یا دامن های کلوش استفاده کنید بهتر است قسمت شانه ها را آزادتر انتخاب کنید.

شکل اندامی مستطیل

 

مثلث معکوس (وی شکل)

شکل اندامی مثلث

این افراد شانه های بزرگتری نسبت به باسنشان دارند و عموماً دارای ساق پای کشیده ای هستند. به همین علت باید با انتخاب مناسب سعی در حجیم تر نشان دادن پایین تنه و ظریف نشان دادن بالاتنه داشته باشیم. این اندام معمولاً به اندام ورزشکاران که شانه های بزرگی دارند تشبیه می شود.

در هنگام انتخاب شلوار یا دامن رنگ های روشن و پارچه های طرحدار گزینه های خوبی برای حجم دادن به پایین تنه شما هستند.

یقه های هفت و وی شکل و همچنین یقه های باز و آرشال, مناسب افراد با شکل اندامی مثلث معکوس می باشند. پیراهن هایی که از زیر بغل کلوش می شوند نیز انتخاب مناسبی به شمار می روند.

استفاده از اکسسوری های بلند و عمودی در بالاتنه مانند گردنبند های بلند باعث می شود که توجه از شانه ها گرفته شود. استفاده از جیب های تزیینی در قسمت پهلوها باعث حجم دادن به این نقاط می شود.

دامن های تنگ و کوتاه برای این افراد خیلی مناسب نیست, به همین دلیل بهتر است از پیراهن هایی با دامن های پرچین و کلوش استفاده کنند.

یقه ها و آستین هایی که دور بازو قرار می گیرد به هیچ عنوان برای این دسته مناسب نمی باشد.

برای انتخاب پارچه برای بالاتنه پارچه های ظریف و ریزش دار و برای پایین تنه پارچه هایی با بافت محکم و سفت تر مناسب است.

شکل اندامی مثلث 2

 

اندام سیب شکل

شکل اندامی سیب

در این افراد دور سینه و دور شکم از دور باسن بزرگتر است. خط کمر در اندام آنها مشخص نیست و عموماً ساق پا و زانوی زیبایی دارند. مهم ترین نکته در انتخاب لباس برای آن ها این است که تمرکز را به سمت پاها ببریم.

بهترین کار برای کشیده تر نشان دادن این اندام این است که تا جای ممکن از برش ها و خطوط عمودی استفاده کنیم دامن و شلوار های راسته مناسب این اندام هاست. هرچند که بهتر است از پوشیدن دامن های خیلی کوتاه و شلوار های چسبان خودداری کنید.  بلوز و شومیزهایی با طرح ها و جزییات عمودی اندامتان را کشیده تر نشان می دهد.

شما می توانید با انتخاب اکسسوری هایی مانند یک گوشواره بزرگ خیره کننده,  توجه را به سمت صورت و چهره تان جلب کنید.

بهتر است جزییات لباس مانند دکمه ها در بالاتنه بزرگ نباشد تا توجه را به آن قسمت نبرد.

برای انتخاب پارچه بهتر است از پارچه های ظریف و لخت و ریزش دار استفاده کنید.

 

اندام گلابی شکل ( مثلث)

شکل اندامی گلابی

این افراد پایین تنه بزرگی دارند و دور باسنشان از دور سینه بزرگتر است.معمولاً این افراد بازو ها وشانه های ظریفی دارند و ساق پای درشتی دارند.  همینطور خط کمر کاملاً مشخصی دارند که بهترین قسمت اندام آن ها محسوب می شود. هدف در انتخاب لباس برای این نوع از اندام این است که تمرکز را از قسمت پهلو ها دور کنیم و بالاتنه را بزرگتر نشان دهیم.

یکی از راه های بزرگتر نشان دادن بالاتنه استفاده از جزییات در اطراف نیم تنه و شانه ست. به عنوان مثال می توانید از جیب های نما روی قسمت سینه ، دکمه ها و یا استفاده از روبان دوزی و جواهر دوزی در این قسمت ها است.

یقه های قایقی یکی از یقه های مناسب برای این نوع اندام است چرا که باعث عریض تر نشان دادن شانه ها می شود.

بلوز یا تاپ ها بهتر است در شلوار یا دامن زده شود.

شکل اندامی گلابی

پیراهن هایی که در قسمت کمر برش می خورند بویژه با دامن های فون ، ترک و کلوش گزینه خوبی برای این اندام است.

استفاده از کفش های پاشنه دار نیز باعث کشیده تر نشان دادن پای آن ها می شود.

پارچه های طرحدار و گلدار برای بالاتنه با رنگ های روشن و زنده مناسب است و پارچه هایی بدون طرح و یا طرح های عمودی یا ریز با رنگ های تیره و سرد برای پایین تنه مناسب است.

استفاده از اپل های ظریف و لباس هایی با آستین های پفی می تواند به حجم دادن شانه ها و بازوها کمک کند.

دامن های راسته و تنگ و یا دامن های پلیسه و پرچین و کوتاه به هیچ عنوان برای آن ها مناسب نمی باشد. شلوار مناسب برای این افراد شلوار راسته با پارچه ساده است. شلوارهای تنگ و چسبان مناسب این دسته از افراد نمی باشد.

این افراد بهتر است از تزیینات مثل پاپیون یا دکمه های بزرگ در پایین تنه لباس استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند