داستان شلوار جین

 

داستان جالب و شنیدنی ساخت و و تولید شلوار جین را در این مقاله مطالعه مینمایید شاید اگر به شما بگویم که شلوار جین اولین بار به عنوان لباس کار مورد استفاده قرار می‌گرفت, باورش برای شما سخت باشد. اما واقعیت این است که شلوار جین ابتدا به عنوان لباس کار تولید شد و در طول زمان تبدیل به یکی از معروفترین و همیشگی ترین دسته بندی‌های پوشاک شد. در این مقاله از سایت بن بیگی قصد داریم تا داستان جالب و خواندنی شلوار جین را خدمت شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که داستان شلوار جین از کجا شروع شد و به کجا رسید.

شلوار جین؛ قصه از کجا شروع شد!

 

شلوار جین از پارچه ای با همین نام ساخته می‌شود.اولین بار شلوار جین توسط جیکوب دیویس و لوی استراوس در سال 1873 تولید شد و اکنون  در سال 2020 و با گذشت چیزی در حدود 147 سال, هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته که بسیار هم محبوب است. اما کاربرد, و شالوده استفاده از آن در طول این سالیان بسیار متفاوت شده و تغییر پیدا کرده است.بر خلاف ذاستان طول و دراز خود شلوار جین, قصه نام گذاری شلوار جین داستان کوتاهی دارد. در شهر جنوای ایتالیا  نوعی پارچه کتان کبریتی (راه راه) تولید میشد که به ان jean یا jeane هم گفته میشد. همین امر در طول زمان منجر به این شد که مفهومی به اسم جین به وجود بیاید و تولید گردد. لری استراوس در سال 1851 از آلمان به آمریکا رفت تا در کنار برادرش که در آنجا یک مغازه لباس فروشی داشت کار کند.  دو سال بعد و در سال 1853, زمانیکه خیل عظیمی از مردم در جستجوی یافتن طلا به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند – که در تاریخ از این اتفاق, یعنی مهاجرت مردم به سرزمین های زرخیز با عنوان گلد راش یاد می‌شود- لری هم قصد سفر کرد و برای تاسیس شعبه غربی کسب و کار خانوادگی یعنی فروش لباس, به سانفرانسیسکو رفت. در کنار سایر پوشاک و پارچه هایی که لری در سانفرانسیسکو می‌فروخت, فروش لباس هایی از جنس پارچه  کتان را هم به ویترین فروشش اضافه کرد. یکی از مشتریان لری در سانفرانسیسکو, خیاطی به نام جیکوب دیویس بود ؛ اهل ایالت نوادا و بسیار کاربلد. جیکوب در آن زمان به تولید انواع چادر, پتو برای اسب و روکش برای واگن مشغول بود.

جیکوب که یک خیاط بود, از یکی از مشتریانش سفارش یک شلوار کار دریافت کرد که هم محکم باشد و  هم اینکه بتواند در برابر کار سخت مقاومت نماید . جیکوب با استفاده از پارچه دنیم(پارچه کتان راه راه و زبر-پارچه جین) که از لری خریده بود, یک شلوار دوخت و با بکاربردن میخ پرچ‌های مسی در جیب ها و محل زیپ تلاش کرد تا استحکام لازم را در مقاومت شلوار اضافه نماید. به این ترتیب اولین شلوار جین که قرار بود به عنوان لباس کار مورد استفاده قرار بگیرد, تولید شد. بعد از تولید اولین شلوار جین, جیکوب که قصد داشت حق اختراع شلوار جین را ثبت کند با لری مکاتبه کرد و با سهیم شدن لری در حق اختراع شلوار جین, اولین کارخانه تولید شلوار جین شروع به کار کرد.

دنیم متریال اصلی برای تولید پارچه شلوار جین است

شلوار جین در طول تاریخ !

شلوار جین بیش از آنچه فکرش را بکنید در وقایع تاریخی در 147 سال گذشته نقش داشته است. شلوار جین ابتدا به عنوان لباس کار مورد استفاده قرار میگرفت. بعدها به نمادی برای مقابله و مبارزه با مدگرایی تبدیل شد. تاریخچه شلوار جین بسیار طولانی و البته بسیار رنگی  و تا حدودی پر فراز و نشیب است.

مخترعین شلوار جین

مخترعین شلوار جین

لوی استراوس و جیکوب دیویس کسانی بودند که شلوار جین را برای ما به ارمغان آوردند. لری استراوس به عنوان یک بازرگان و کارآفرین و جیکوب دیویس به عنوان یک خیاط در کنار هم محصولی ساختند که برای همیشه در دنیای البسه و پوشاک یاقی خواهد ماند.

دو حقیقت جالب در مورد شلوار جین

گرانترین شلوار جین 250 هزار دلار برای خریدارش آب خورده است!!

آیا میدانستید که گران قیمت ترین شلوار جینی که تا به امروز فروش رفته 250 هزار دلار قیمت داشته !؟ و اینکه آیا میدانستید که بزرگترین شلوار جینی که تا به حال تولید شده, 60 متر طول داشته!؟

تاریخ ساخت شلوار جین

شلوار جین از پارچه ای به اسم دنیم (denim) که در فارسی به آن پارچه لی هم اطلاق می‌گردد, تولید می‌شود. نام “جین یا لی” از اسم پارچه ای محکم به نام “” Serge de Nîmes  گرفته شده است ، که ابتدا در شهر Nimes ، فرانسه ساخته شده ، دقیقا به همین علت هم به این پارچه  Serge de Nîmes  گفته می‌شود. بافندگان و ریسندگان شهر نیمس تلاش کردند تا  در تولید این پارچه از نوعی از انواع نخ که در شهر جنوا تولید میشد و بسیار هم مشهور و معروف بود و کیفیت بسیار بالایی هم داشت استفاده نمایند، اما هر چه تلاش کردند موفق به انجام این کار نشدند و راه به جایی نبردند.در نهایت با انجام آزمون و خطاهای فراوان, موفق به تولید پارچه دیگری به اسم دنیم(یا همان جین) شدند. در این پارچه, پود زیر دو رشته از تار عبور می‌کند.رشته های تار, رنگ نیلی دارند و رشته‌های پود سفید رنگ هستند. و این ترکیب رنگی سفید و نیلی رنگ در یک طرف پارچه رنگ آبی معروف جین را شکل میدهد و در سمت دیگر پارچه رنگ سفید. پارچه دنیم بسیار مقاوم است و دقیقا به همین دلیل توسط افرادی که نیاز به لباس کار مقاوم و با دوام داشتند, مورد استفاده قرار می‌گرفت. و به همین دلیل هم توسط لوری استراوس و جیکوب دیویس به عنوان پارچه و متریال مورد نیاز برای پارچه جین مورد استفاده قرار گرفت.

از رنگ نیلی برای رنگ کردن پارچه دنیم استفاده می‌گردد. رنگ نیلی, یک رنگ آبی ارگانیک و الهام گرفته از طبیعت است. منشاء این رنگ به هندوستان در سالیان بسیار دور باز می‌گردد و از هندوستان به مصر, یونان و رم نیزرصادر شد. این رنگ از گیاهی به نام ” Indigofera tinctoria” ساخته می‌شود و به دلیل سادگی روش کار با آن برای رنگ کردن پارچه های کتان بهترین روش بود. تنها مشکلی که این روش داشت این بود که رنگ مورد استفاده در این نوع رنگرزی خیلی دوام نداشت.

امروزه شلوار جین همه جا هست و برای مقاصد بیمشاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای شلوار جین میتوان موارد مصرفی همچون استفاده به عنوان لباس کار, استفاده‌های روزمره‌ای مانند بیرون رفتن با دوستان, قدم زدن در خیابان و موارد بسیار دیگر متصور نمود. در واقع شاید هیچکس فکرش را نمی‌کرد, یک سفارش ساده لباس کار در  147 سال پیش تا این حد عمومیت پیدا کند و تبدیل به یکی از محبوب ترین پوشاک در طول تاریخ بشود. ما در تولیدی لباس کار و لباس فرم بن بیگی از پارچه لی برای ساخت محصولات مختلفی استفاده می‌نماییم. پیشبنده دوبنده لی یکی از محصولاتی است که با استفاده از پارچه جین تولید میشود و یکی از محبوبترین لباس کارهای ما در دسته بندی لباس آشپزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند