در محیط اداری از چه مدل لباسی می توان استفاده کرد – نکاتی در مورد 4 نوع خط مشی مربوط به لباس کار اداری:

مانتو شلوار اداری یا مانتو تک؟ کت و شلوار اداری یا کت تک؟ سفید یا طوسی؟ سرمه‌ای یا مشکی؟ صندل یا کفش؟ اینها سؤالاتی است که ممکن است هر روز صبح هنگام انتخاب لباس کار از خود بپرسید، و بسته به نوع لباس کاری که شرکت شما به عنوان لباس فرم مشخص میکند ، نوع پوشش را انتخاب می کنید. طبق نظرسنجی  وب‌سایت معروف Salary، فقط 55٪ از سازمان‌ها دارای لباس فرم اداری هستند. اگر گرایش کارمند جدید شما نسبت به لباس فرم شرکت شما مثبت نیست، میتوانید با مطالعه این مقاله به این نتیجه برسید که، دقیقا مفهوم لباس فرمً به چه معنی است؟ چه چیزی قابل قبول است – و چه چیزی قابل قبول نیست؟

کد لباس

 به طور معمول چهار نوع کد لباس برای لباس فرم اداری وجود دارد: اداری رسمی ، اداری حرفه ای، اداری غیر رسمی و غیر رسمی. اگر مایلید بیشتر در ارتباط با کد لباس بدانید, توصیه میکنم مقاله قوانین و راهنمای پوشش در موقعیت‌های مختلف را مطالعه نمایید. در اینجا نکات کلی برای اقایان و بانوان ذکر شده است. به اصول اولیه انتخاب لباس کار برای محیط‌های اداری نزدیک خواهیم شد و اطمینان حاصل خواهیم کرد که همیشه لباس مناسب برای پوشیدن داشته باشید.

1-کد لباس کار رسمی اداری

اگر مشغول به فعالیت‌هایی از نوع کارمندی می‌باشید، بر اساس شرایط کاری می‌بایست مرتباً با مدیران دیدار کنید، و یا اینکه اگر در تیم کاری یک مقام بالاتر از نظر اجتماعی, سیاسی قرار دارید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس رسمی داشته باشید. این بالاترین سطح از رسمی بودن در لباس کار حرفه ای است.

 کد لباس کار رسمی مردانه:

یک کت و شلوار یک ، دو یا سه دکمه ای متناسب، با رنگی خنک و خنثی مانند سیاه ، خاکستری یا آبی نفتی انتخاب مناسبی برای این دسته است.کراوات و سایر لوازم جانبی(البته اگر شرایط حاکم بر محیط کار اجازه استفاده از این اکسسوری‌های جانبی را می‌دهد, مثلا در سیستم اداری دولتی ایران, استفاده از کروات مرسوم نیست ولی در بخش شرکت‌های خصوصی, استفاده از کروات مرسوم است و مانعی ندارد), باید از نظر رنگ و سبک هم به روز و ست باشند – رنگ های سرد ، رنگهای روشن تر (به عنوان مثال کراوات قرمز). این ترکیبات رنگی نباید نزدیک به تم تیم های ورزشی باشد(رنگین کمانی نباشد).

پیراهن های دکمه دار سفید.کفش ها باید جلو بسته به رنگ قهوه ای یا مشکی باشند.موهایتان باید مرتب باشد. به طور کلی ، موهای کوتاه بیشتر قابل قبول هستند. ناخن ها را باید کوتاه و تمیز کرد. 

کد لباس کار رسمی برای خانم ها:

مانتو اداری با برش حرفه‌ای ،در طیف رنگی خنثی، مانند سیاه، آبی یا قهوه ای انتخاب مناسبی است.دکمه های سفید همراه با یقه.پاشنه های پا بسته با یکی از رنگ‌های ، مشکی ، خاکستری یا قهوه ای.لباس فیت ، ترجیحا به رنگ تیره.لوازم جانبی – به عنوان مثال ، گل میخ های الماس به جای گوشواره های آویز دار.موهای خوش حالت که با اراستگی ظاهری جلوه زیبایی را ایجاد می کند.شومیز : در انتخاب شومیز انتخاب‌های متعددی وجود دارد. توصیه می‌کنم برای یک انتخاب مناسب, دسته بندی شومیز سایت بن بیگی را مشاهده نمایید. ناخنهای مرتب که یا روکش شفاف دارند و یا با یک لاک بژ رنگ آمیزی شده اند. 

2. کد لباس کار اداری حرفه ای

یک پله پایین تر از لباس رسمی ، لباس کار اداری حرفه ای  قرار دارد. هنوز هم حالت کلی این استایل, شسته و رفته ، محافظه کار و سنتی است. تجارت حرفه ای گاهی اوقات “تجارت سنتی” نیز خوانده می شود. در لباس کار اداری حرفه‌ای, از لباستان انتظار دارید هر روز با داشتن لوازم جانبی و انتخاب های اکسسوری‌ها در طیف رنگی متنوع تر نسبت به کد لباس کار رسمی اداری ، شخصیت حرفه ای خود را به نمایش بگذارید.

 لباس کار اداری حرفه ای  برای آقایان:

کت و شلوار یک یا دو دکمه ای. رنگ های کت و شلوار هنوز هم باید محافظه کارانه انتخاب شود ، اما شما آزادانه می‌توانید از الگوها و طرح‌های  بیشتر و متنوع‌تری استفاده کنید.شلوار پارچه‌ای مردانه که با ژاکت اسپرت پوشیده شده باشد.استفاده از کروات های رنگی ، اما در انتخاب رنگ ها و الگوها احساس راحتی کنید. به عنوان مثال اگر کراواتی با راه راه آبی به تن دارید, استایل قابل قبولی خواهد بود. لوازم جانبی پرمصرف مانند ساعت (ترجیحا نقره ، پلاتین یا طلای سفید) و دکمه های دکمه سر دست ، در صورت لزوم.پیراهن ها باید به صورت دکمه ای باشند. آبی یا خاکستری همگی متانسب هستند.کفش باید از جنس آکسفورد و یا براق به رنگ سیاه یا قهوه ای باشد.مو و ناخن ها باید مرتب باشند. برای خانم ها: مانتو شلوار اداری ، و ژاکت با رنگی خنثی ، مانند سیاه ، قهوه ای یا آبی.استفاده از شومیز که ممکن است در طیف رنگ های سرد باشد.کفش های جلو بسته به رنگ خنثی مانند سیاه یا قهوه ای.جواهرات بزرگتر و قابل توجه تر – تا زمانی که حواس دیگران را از کلیات لباس شما پرت نکند. به یک گردنبند یا یک ساعت مچی با کیفیت و بی نظیر فکر کنید.دامن هرگز بیش از دو عرض انگشت بالای زانو نباید باشد.ناخن های مرتب و تمیز. موها باید مرتب و اراسته باشند.

 3. کد لباس کار اداری غیر رسمی

 یکی از کدهای متداول لباس فرم, مخصوصاً در آمریکای شمالی است، که به کارکنان این امکان را می دهد تا نظرات شخصی خود را بدون اینکه غیر حرفه ای به نظر برسند، به لباس فرم خود اضافه کنند. در یک لباس  اداری غیر رسمی ، می توانید از نظر رنگ و لوازم جانبی انتظار چیزهای بیشتری را داشته باشید.با این وجود ، اصطلاح “business casual” می تواند به معنای عناوین مختلفی برای سازمان های مختلف باشد.

 4. کد لباس کار غیر رسمی 

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که در یک دفتر معمولی کار کنید ،با این حال بازهم میبایست از پوشیدن لباس های بیش از حد غیر رسمی خودداری کنید. مطابق نظرسنجی Salary ، همکاران شما در مورد توانایی شما بر اساس لباس های شما قضاوت می‌کنند ، که ممکن است در مورد کارفرمایان نیز گسترش یابد. با ورود به محل کار با لباس های غیر رسمی که هنوز هم مرتب و مناسب برای نوع کار شما می باشد ، می توانید مطمئن شوید که می توانید از پوشیدن لباس های مجلسی و رسمی خودتان را دور نگه دارید.

لباس کار غیر رسمی مردانه:

شلوار می‌تواند غیر رسمی باشد ، اما استفاده از شلوار جین انتخاب مناسبی نیست. اگر از شلوار جین میخواهید استفاده کنید، از شلوار تیره راسته استفاده کنید. در مورد استفاده از انواع شلوار جین در مجله بن بیگی مطالب زیادی نوشته شده است. اگر اصرار داریدکه از شلوار جین استفاده کنید, توصیه میکنم قبل از اقدام به خرید مقاله هر آنچه که آقایان باید قبل از خرید شلوار جین بدانند را مطالعه نمایید.از الگو ها  و طرح هایی استفاده کنید که تم رنگ های ساده را در بر بگیرد و رنگین کمانی نباشد.لوازم جانبی غیر رسمی ، مانند ساعتهای با رنگ روشن.کفش هایی که تمیز هستند. کفشهای کتانی نیز قابل قبول هستند.مو و ناخن می تواند غیر متعارف و بلند باشد، ولی بهتر است ناخن ها کوتاه و تمیز باقی بمانند.

لباس کار غیر رسمی برای خانم‌ها

لباس کار غیر رسمی برای بانوان می‌تواند با انتخاب از میان طیف رنگی نامحدودی صورت بپذیرد. دیگر لازم نیست به رنگ های خنثی مانند مشکی و سرمه ای بسنده کرد و میتوان انتخاب‌های متعددی داشت. مانتوهای اداری با تنوع الگویی مناسبی برای انتخاب وجود دارد. با مقداری سلیقه و البته هنر طراحی لباس و در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون رنگ سازمانی برای استفاده به عنوان رنگ اصلی و یا خرجکار در مانتو شلوار میتوان به کزینه مطلوب رسید.دامن های پارچه ای غیر رسمی بیشتر از جنس پنبه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر مجاز به استفاده از شلوار جین هستید، فقط از رنگ تیره استفاده کنید. از پوشیدن جین های کپ تنگ و زاپ دار خوداری کنید.استفاده از کفش پشت باز مجاز است, ولی همچنان میبایست از پوشیدن کفش های غیر رسمی مانند کتانی دوری کنید.لوازم جانبی غیر رسمی ، مانند روسری. انگشترها ، دستبندها ، گوشواره ها و گردنبندهای بزرگتر مناسب هستند و ممکن است از هر کیفیتی برخوردار باشند.ناخن ها را می توان با رنگ های روشن تر و یا با هر نوع الگویی رنگ آمیزی کرد.

نظرتان درباره تاتو چیست؟

همین ابتدای کار بگوییم که موافق آن نیستیم. خال کوبی ها میتوانند بر نوع پوشش شما تاثیر مستقیم بگذارد، چون میبایست حتما از لباسی استفاده کنید که بتواند نقش و نگار های روی بدن شمارا بپوشاند.مگر اینکه در یک دفتر غیر رسمی کار کنید. معمولاً در طول ساعات کاری خال کوبی ها پنهان می شوند.برای این کار برخی از این ترفندها را امتحان کنید: برای پوشاندن خال کوبی پا شلوار بلند بپوشید.هنگام پوشیدن دامن ، خانمها برای پوشاندن خال کوبی های پا ، باید جوراب های مات به رنگ تیره را انتخاب کنند.مردان باید پیراهن هایی بپوشند که به اندازه کافی توانایی پوشاندن خالکوبی های شما را داشته باشد.از لوازم جانبی برای پنهان کردن خال کوبی مانند روسری‌های بلندتر از حالت استاندارد برای خال کوبی گردن یا ساعتهای بزرگ برای مخفی کردن خال کوبی های مچ دست استفاده کنید.به مدیران شرکت اطلاع دهید که شما خالکوبی دارید و از سیاست های آنها در مورد خال کوبی بپرسید ، بنابراین درمورد آنچه برای شما مناسب است اطلاع پیدا خواهید کرد. سخن پایانی نکنه اساسی, رمزگشایی کد لباس فرم شرکت ها است. دفتر شما ممکن است “یک کسب و کار غیر رسمی باشد” و این مساله شرک شما را  متفاوت از یک سازمان دیگر تفسیر خواهد کرد. در کل بهتر است همیشه کمی رسمی تر لباس بپوشید تا بتوانید درک بهتری از محیط اطرافتان بدست بیاورید.در نهایت اینکه انتخاب یک مشاور خوب و برگزاری یک جلسه توجیهی که در آن در مورد سیاستهای پوشش کارکنان صحبت خواهد شد می‌تواند شما را از همه سردرگمی‌های ممکن نجات دهد. انتخاب مشاور طراحی لباس حرفه‌ای خیال شما را از طی شدن صحیح تمامی مراحل راحت می‌نماید. شرکت بن بیگی با سابقه ای طولانی و رزومه‌ای قوی متشکل از همکاری با بزرگترین برندها و سازمان های کشور آمادگی کامل دارد تا مشاور و پیمانکار شما در تامین انواع لباس کار و لباس فرم اداری شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند