لباس ایمنی مهندسی اچ اس ای (HSE) چیست؟

استفاده از لباس کار  طبق استانداردهای موجود در محیط‌های کاری برای تمامی کارکنان اجباری است. همان طور که می‌دانید افراد شاغل در محیط‌های صنعتی و کارگاهی باید همه شرایط ایمنی را رعایت کنند. این کار علاوه بر رعایت ایمنی و حفاظت فردی برای تعیین کردن و تشخیص سمت‌های مختلف در محیط‌های کارگاهی و صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از لباس کار استاندارد از دوجنبه دارای اهمیت می‌باشد. درجه اول اهمیت ایمنی در محیط‌های کارگاهی است و بحث دوم رعایت استانداردهای محیط کاری از منظر استانداردهای برندینگ است. به عنوان مثال شاید در یک محیط اداری از نظر ایمنی نیازی به استفاده از لباس کار نباشد, ولی اینکه کارکنان خانم تماماً از یک استاندارد مشخص در پوشش تبعیت نمایند و یک مدل مانتو شلوار اداری پوشیده باشند از جهت برندینگ برای یک کسب و کار دارای اهمیت است.  طبق استانداردهای اچ اس ای لباس کار مهندسی اچ اس ای HSE شامل کلاه ایمنی، عینک ایمنی، دستکش ایمنی و کفش‌های مخصوص است.

از آن جا که استفاده از لباس ایمنی در این محیط‌ها اجباری می‌باشد، تهیه و تأمین این مورد بر عهده کارفرما است. کارفرما موظف به تأمین تجهیزات ایمنی، لباس کار صنعتی و شرایط مناسب برای کارگاه می­باشد.

استفاده از لباش کار مهندسی و صنعتی در محیط های کارگاهی اجباری است
لباس کار صنعتی بن بیگی

توجه به استانداردهای اچ اس ای HSE در خرید لباس ایمنی

همان طور که اشاره شد خرید لباس کار بر عهده کارفرما بوده و باید تمامی استانداردهای اچ اس ای HSE در تولید لباس ایمنی رعایت شده باشد تا بتواند از کارکنان در برابر هر نوع حادثه غیر مترقبه حفاظت کند. علاوه بر این به کمک لباس کار مهندسی می‌توان نظم و یکپارچگی در محیط کار ایجاد نمود. پوشش یکسان میان کارکنان با سمت‌های مختلف به آراستگی آنان و تعیین افرادی که مجوز تردد در محل کار را دارند کمک می‌کند. همچنین تعیین کننده سمت‌های مختلف در محیط کار است. در ادامه به بیان استانداردهای موجود در تولید لباس ایمنی مهندسی اچ اس ای HSE می‌پردازیم.

معرفی استانداردهای اچ اس ای (HSE)

تولید کنندگان در تولید لباس کار مهندسی طبق استانداردهای اچ اس ای به مواردی از جمله نحوه ثبت لوگو و علامت روی لباس، کیفیت و جنس پارچه و درج نام و سمت کارکنان روی لباس توجه می‌کنند. طبق استانداردهای اچ اس ای (HSE) در ثبت لوگو و علائم حک شده بر روی لباس باید موارد زیر رعایت شود:

 1. رنگ زمینه نماد و لوگو انتخاب شده باید برای هر واحد عملیاتی متفاوت باشد تا تشخیص آن‌ها از یکدیگر آسان باشد.
 2. طرح انتخاب شده برای لوگو یا همان آرم شرکت باید به شکل متساوی الاضلاع باشد. در صورتی که اجبار باشد باید نام شرکت نیز زیر آرم حک شود.
 3. اندازه انتخاب شده برای لوگو باید حدود 7 سانتی متر و به شکل مثلث باشد.
 4. جنس انتخاب شده برای دوخت لوگو و آرم شرکت باید کاملاً با کیفیت، مقاوم و دارای رنگ ثابت باشد.
 5. محل نصب لوگو طبق قوانین موجود بالای جیب سمت چپ می‌باشد.

دومین نکته در انتخاب و تولید لباس ایمنی توجه به کیفیت و جنس پارچه است. طبق استانداردهای موجود کیفیت و جنس پارچه باید مطابق با قوانین اچ اس ای باشد. این قوانین عبارتند از:

 1. از آنجا که آراستگی ظاهری کارکنان در محیط کاری بسیار مهم است بنابراین جنس پارچه انتخاب شده در تولید لباس کار مهندسی باید در برابر چروک مقاوم باشد. بهترین جنس پارچه­ هایی که یک تولید کننده حرفه‌ای مثل شرکت بن بیگی از آن در تولید و دوخت لباس ایمنی استفاده می­کند دارای ترکیب ۷۰ درصد پنبه و ۳۰ درصد پلی استر است.
 2. همچنین جنس انتخاب شده باید در برابر تولید الکتریسیته ساکن و حریق و آتش سوزی نیز مقاوم باشد. ترکیب درصد پنبه در این موارد ۶۰ درصد می‌باشد.
 3. علاوه بر موارد گفته شده، مقاومت و استحکام لباس کار مهندسی بسیار حائز اهمیت است بدین منظور از پارچه‌های کجراه با تراکم بالا و با نخ دولا از نوع رینگ برای تولید لباس ایمنی استفاده می‌شود.
 4. از آنجا که دوام و ماندگاری لباس کار مهندسی و رنگ ندادن آن در هنگام شست و شو بسیار مهم است بنابراین پس از دوخت لباس ایمنی­ها شسته شده و با کمک رنگ‌های راکتیو رنگ کاری می‌شوند. این کار سبب افزایش مقاومت پارچه­های لباس ایمنی در برابر رنگ دهی به هنگام شست و شو می‌شود.
 5. از دیگر موارد در تولید لباس ایمنی مهندسی نوع دوخت آن‌ها است که طبق استانداردهای موجود برای افزایش مقاومت و استحکام آن‌ها باید این دوخت مناسب و دو بار انجام شود.

آخرین نکته در فرایند تولید لباس کار بر اساس استانداردهای مهندسی اچ اس ای HSE درج نام و سمت کارکنان روی لباس و انتخاب رنگ مناسب برای هریک از آنها است. همان طور که اشاره شد رنگ و طرح لباس ایمنی کارکنان در شرکت­ها و سازمان‌های مختلف تعیین کننده سمت آنها است و این کار به کنترل و نظارت بهتر کارکنان توسط مجموعه کمک می‌کند. قوانین موجود در ثبت نام و سمت روی لباس کار صنعتی عبارتند از:

 1. لباس سه تیکه شامل کاپشن سرمه‌ای، شلوار طوسی و پیراهن طوسی روشن مخصوص رؤسای شرکت‌ها و مدیران پروژه‌ها می‌باشد.
 2. کاپشن سرمه‌ای، شلوار سرمه‌ای و پیراهن سفید مختص کارکنان ایمنی، آتش نشانی و مسئولین اچ اس ای است.
 3. لباس‌های دو تکه کاپشن طوسی و شلوار طوسی برای رؤسا، سرپرستان ارشد و نوبتکاران ارشد عملیاتی استفاده می‌شود.
 4. لباس‌های یکسره طوسی برای سایر کارکنان عملیاتی است.
 5. لباس کار مهندسی سه تکه مانتو و شلوار و مقنعه مخصوص کارکنان خانم در واحدهای عملیاتی است.
 6. لباس ایمنی دو تکه شامل کاپشن آبی با یقه، سر آستین و زیپ کاپشن طوسی و شلوار آبی مخصوص کارکنان تدارکات و انباردارها می‌باشد.
 7. لباس کار مهندسی دو تکه شامل کاپشن آبی با یقه، سر آستین و زیپ کاپشن سفید و شلوار آبی مخصوص مهندسین خدماتی و سرپرستان کارگاه می­باشد.استاندارد HSE برای لباس کار

  انواع لباس کار مهندسی بر اساس استانداردهای اچ اس ای (HSE)

  همان طور که قبلاً اشاره شد بهترین لباس کار لباسی است که تمام نکات و استانداردها در تولید آن رعایت شده باشد و ایمنی فرد را تأمین کند. از طرف دیگر با رنگ، لوگو و مدل لباس و تجهیزات جانبی منجر به ایجاد نظم و هماهنگی بین کارکنان شده و کنترل محیط را تسهیل بخشد. لباس کار مهندسی دارای قسمت‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می‌پردازیم:

  1. قسمت پوشش اصلی که به صورت لباس دو تکه، سه تکه و سرهمی است که در قسمت قبل به طور کامل توضیح داده شد.
  2. کلاه ایمنی که سایز و مدل آن باید بر اساس استانداردهای لباس کار مهندسی اچ اس ای انتخاب گردد. اندازه مناسب از مهم‌ترین نکات در این مورد است.
  3. عینک ایمنی برای ایجاد ایمنی برای سلامت چشم‌ها و جلوگیری از هر گونه آسیب به چشم کارکنان در مشاغل پرخطر است که هر سه سال یکبار تعویض می‌گردد.
  4. کفش ایمنی شاید از مهم‌ترین بخش‌ها در لباس ایمنی مهندسی است. کفش ایمنی باید دارای کفی مناسب، ارتفاع ساق مناسب و مقاومت بالا در قسمت روی پنجه برای جلوگیری از آسیب به پا در اثر ضربه، سایز مناسب و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و حریق باشد.

  با توجه به مطالب گفته شده می‌توان به اهمیت نقش لباس کار مهندسی در کارگاه‌های صنعتی و پروژه‌های مختلف در سلامت و ایمنی کارکنان پی برد. در ادامه به معرفی یکی از معتبرترین مراکز تولید و فروش لباس ایمنی مهندسی می‌پردازیم.

  بن بیگی؛ بهترین تولید کننده لباس کار مهندسی و صنعتی در تهران 

  فروشگاه اینترنتی Ben Beygi مفتخر است به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین متخصصان تولیدکننده لباس ایمنی صنعتی و مهندسی در خدمت مشتریان مختلف در سراسر ایران باشد. این مجموعه به عنوان بهترین تولید کننده لباس کار به منظور رفاه حال مشتریان خود امکان خرید اینترنتی را از سامانه اینترنتی خود به نشانی benbeygi.com فراهم کرده است. متقاضیان خرید لباس کار برای اطلاع از قیمت لباس کار می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

  این مجموعه تولید کننده انواع لباس کار مهندسی طبق استانداردهای اچ اس ای با ارائه گارانتی و تضمین کیفیت کالا، تحویل در کوتاه ترین زمان ممکن، استفاده از بهترین و با کیفیت­ترین مواد اولیه در تولید محصولات و ارائه دهنده نازل­ترین قیمت­ها است.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند