لباس کار مناسب برای محافظت در مقابل نور خورشید

کار کردن در محیط‌های باز در فصل تابستان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از مشکلاتی است که برای نیروی کار ایجاد می‌شود.  استفاده از لباس کار مناسب را با در نظر گرفتن استانداردهای پیش بینی شده,  در چنین شرایطی به منظور ایمن ماندن و مقابله با مخاطرات طبیعی, ضروری است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی می‌تواند موجب بروز ناراحتی‌های مختلفی گردد و اگر از لباس محافظتی مناسب استفاده نشود مشکلات جدی را برای سلامتی کارکنان و کارگران ایجاد خواهد کرد. ناراحتی‌هایی که ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از لباس کار نامناسب ایجاد شوند عبارتند از : گرمازدگی, آفتاب سوختگی و حتی سرطان. در نهایت به منظور ایمن ماندن از این خطرات و جلوگیری از آسیب دیدگی‌های ناشی از مقابله با نور خورشید لازم است اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دهید.

 

ایمنی در مقابل نور خورشید

قبل از هر چیز می‌بایست ریسک‌های باالقوه را شناسایی کنیم.بکارگیری اقدامات ایمنی با استفاده از لباس کار مناسب درست به اندازه محافظت از سر با پوشیدن کلاه ایمنی در کارگاه‌های ساخت و ساز ساختمانی برابری می‌کند و دقیقاً به همان اندازه دارای اهمیت است. بسیاری از آقایان این مورد را نادیده می‌گیرند و همین سهل انگاری در بلند مدت عواقب جبران ناپذیری بر روی سلامتی ایشان بر جای می‌گذارد. مثلا بسیاری از آقایان در استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بسیار سهل انگار هستند. موضع گیری در مواردی که پای سلامت در میان است, سهل انگاری و ساده انگاری بسیار بزرگی است.

روز خود را با استفاده از کرم ضد آفتاب شروع نمایید. کرم ضد آفتاب مورد استفاده باید حداقل داری spf 30 باشد تا بتواند در مقابل اشعه های مضر uva و uvb از پوست شما محافظت نماید.  دقت نمایید که در طول زمان اشعه‌های فرابنفش این توانایی را دارند که چیزی فراتر از یک آفتاب سوختگی دردناک را موجب شوند. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش در طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک, لکه های ناشی از نور آفتاب و حتی سرطان پوست گردد.

یکی دیگر از اقداماتی که میبایست مورد توجه قرار بگیرد, برنامه ریزی برای فعالیت‌های روزانه و انتخاب بهترین زمان ممکن برای انجام کارهای بیرون است. البته برای بسیاری از مشاغل انجام صحیح این مورد امکان پذیر نخواهد بود, ولی در صورت امکان بهتر است که انجام شود. اثرات مخرب نور خورشید در حد فاصل ظهر تا انتهای بعد از ظهر دارای بیشترین اثر مخرب خواهد است. دقت نمایید که روزهای ابری موجب کاهش اثرات مخرب نور خورشید نخواهند شد و آفتاب سوختگی همچنان یکی از خطرات محتمل پیش رو خواهد بود. استفاده از لباس های آستین بلند و کلاه با رنگ های روشن که موجب انعکاس نور خورشید میگردد, با هدف کاهش سطح پوستی که در معرض نور خورشید قرار دارد را نیز به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید. همچنین محافظت از چشم با استفاده از عینک آفتابی مناسب, موجب کاهش تابش نور خورشید روی چشم و محافظت از چشمان در مقابل اشعه نور خورشید می‌شود.

 

 محافظت از چشم‌ها در مقابل نور خورشید

 محافظت از چشم‌ها در مقابل سایه ها

چشمان انسان اندام های بسیار حساسی هستند. این اندام در مقابل نور خورشید به شدت آسیب پذیرند و در کوتاهترین زمان ممکن تحت تاثیر قرار می‌گیرند. عینک‌های ایمنی و عینک‌های آفتابی تفاوت‌های اساسی باهم دارند. بنابراین اجازه بدهید تمرکزمان را روی ویژگی‌هایی بگذاریم که بیشترین میزان محافظت را ارائه می‌دهند. عینک‌های ایمنی به منظور استفاده در سایت‌های کاری میبایست دارای استاندارد  ANSI Z87.1   باشند. شما می‌توانید به منظور دریافت اطلاعات بیشتر  در ارتباط با استانداردهای حفاظت شخصی به مقاله تجهیزات حفاظت شخصی مراجعه نمایید. همچنین کارهای که در فضاهای باز انجام می‌شود, نیازمنداستفاده از لنزهایی است که به صورت صد درصد در مقابل اشعه‌های uva و uvb ,  محافظت می‌نماید.  عینک ایمنی مناسب باید به گونه‌ای باشد که چشمان را به صورت کامل بپوشاند. دقت کنید که در انتخاب لباس کار مخصوصا لباس کارهایی که قرار است کارکرد محافظتی داشته باشد, عملکرد را به استایل ترجیح بدهید. البته خوشبختانه انواع مدل‌های بسیار زیادی از عینک‌های ایمنی برای آقایان و بانوان وجود دارد, ولی در نهایت حرفه‌ای ترین توصیه از دیدگاه یک متخصص لباس کار, اولویت دادن به کارکرد بر مدل است. پرکاربردترین لنز مورد استفاده در عینک های ایمنی, لنز پرولایز است, که البته اختصاصاً به منظور مقابله با اشعه یو وی نیست, ولی به هر صورت می‌تواند باعث کاهش تابش نور بر روی سطح چشم گردد. استفاده از شیشه های عینک پولورایز در روزهای آفتابی و روشن, در مقابله با انعکاس نور آفتاب روی سطوح صاف مانند آسفالت جاده, آب و حتی برف از انحراف دید شما جلوگیری می‌نماید.  همچنین به وضوح و شفافیت دید و تشخیص رنگ مناسب نیز کمک می‌نماید.

محافظت از سر و شانه‌ها

عینک‌های ایمنی به شما به منظور محافظت در مقابل نور خورشید کمک می‌نماید, محافظت و ایمنی سر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام اقدامات محافظتی ساده مانند استفاده از یک کلاه ایمنی مناسب می‌تواند ریسک مواجهه با خطری مانند آفتاب سوختگی را تا حد بالایی کنترل نماید. استفاده از کلاه‌های بیسبال و سابیان می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. کلاه های سبک رنجر که معمولا سایبان‌ گردن هم دارند, میتوانند از شانه‌ها نیز محافظت نمایند. استفاده از رنگ‌های دید در شب و رنگ‌های بازتاب نقره‌ای, بعضی از کلاه‌های ایمنی را در سطح استاندارد ANSI قرار داده‌اند.

کلاه سبک رنجر

لباس کار ایمنی

لباس کار بن بیگی

به همین سادگی است؛ لباس کاری که شما می‌پوشید, تاثیر بزرگی در محافظت در مقابل نور خورشید دارد. لباس کار پوست شما را از در معرض قرار گرفتن در مقابل نور خورشید در امان نگه می‌دارد. استفاده از تیشرت ها و کاپشن شلوار کار آستین بلند, انتخاب و استفاده از شلوار کار مناسب در عوض استفاده از شلوارک برای کار و همچنین به کار بردن پارچه های سبک و ضد تعریق, از جمله مواردس است که ایمنی و سلامت شما را در مقابله با نور خورشید در هنگام کار در محیط‌های باز تضمین می‌نماید. استفاده از پارچه‌های طبیعی مانند کتان و پنبه به جذب عرق کمک می‌کنند و موجب ایجاد جریان هوا و خنک ماندن بدن کارکنان در حین انجام وظیفه می‌شوند.   لباس کار‌های حرفه‌ای برای حفظ راحتی و همچنین کاهش خطر,  از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های متعددی استفاده می‌نمایند.

 

نتیجه گیری  

ایمنی در محیط کار باید اولیت اول شما باشد. چه به عنوان کارفرما, چه به عنوان یک تکنسین باید تمامی ملاحضات ایمنی را در نظر داشته باشید. ریسک عدم توجه به استانداردهای ایمنی میتواند صدمات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. بنابراین بهترین روش برخورد با این مخاطرات, در نظر گرفتن تمامی موارد ایمنی و رعایت مو به موی نکات است. نور آفتاب میتواند صدمات بسیار جدی را بر روی پوست به جای بگذارد. مخصوصا با فرارسیدن فصل گرما و بالا رفتن شدت تابش نور خورشید, ریسک مواجهه با این مخاطرات افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند