معرفی پوشش(استایل) وکیل و قاضی در ایران و جهان

هر شغلی به واسطه جایگاه اجتماعی که دارد, نیازمند رعایت مجموعه ای از هنجارها است. این هنجارها در موضوعات مختلف از متن تا حاشیه,  در طرز عملکرد افراد شاغل در آن جایگاه شغلی تاثیر گذار است.

پوشش و استایل؛ لباس کار و به صورت کلی آن پوششی که در موقعیت های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد,  به عنوان یکی از مهمترین این هنجارها شناخته می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که شما برای پیگیری یک موضوع حقوقی به دفتر یک وکیل دادگستری مراجعه می‌کنید, انتظار شما از نوع پوششی که آن وکیل باید داشته باشد متفاوت از انتظار شما هنگام مراجعه به یک دلال ماشین و یا ملک است. معمولا انتظار شما از پوشش یک وکیل, کت و شلوار اداری , مانتو اداری با استیل رسمی و  احیانا استفاده از کروات است, ولی هنگام مراجعه به یک آژانس معملات مسکن, اگر فرد مورد نظر,  کت و شلوار هم نپوشیده باشد, آنچنان مخالف عرف و هنجارها عمل نکرده است.

استایل مناسب وکلا

وکلا به علت رسمی بودن شغلشان ، باید همواره لباس مناسب به تن داشته باشند. نحوه پوشش شما در این شغل اگر مناسب نباشد ممکن است به اعتبار حرفه ایتان لطمه بزند و یا در نظر موکلتان آن گونه که باید به نظر نرسید. البته اینکه در نگاه مخاطبانتان حرفه‌ای به نظر برسید, مستلزم رعایت نکات ریز و درشت بسیاری است که موضوعی فراتر از محدوده این نوشتار است. اما با اینحال و در محدوده کاری ما در مجموعه بن بیگی تا آنجایی که به پوشش و استایل مرتبط می‌شود, در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

تحقیقات نشان داده است که ظاهر شما بر دیدگاه دیگران در زمینه های بسیاری مانند اقتدار ، موفقیت های مالی ، اعتماد به نفس و میزان هوشمندی شما تاثیرگذار است. ظاهری که شما می خواهید با آن کار خود را ارائه کنید ، تاثیر زیادی در ذهنیت دیگران از شما خواهد داشت. در نتیجه ظاهر شما موقعیت های شغلی شما راتحت تاثیر قرار می دهد. همچنین نوع پوشش انتخابی‌تان در قدرت شما در جلب نظر دیگران و نیز همراه کردن سایر افراد با نقطه نظرات و ایده‌هایتان و در یک کلام قدرت جذب شما تاثیر گذار خواهد بود.

وکلا مقدار قابل توجهی از زمانشان را در دفتر کارشان هستند که به کارهای اداری و همچنین ملاقات ها می گذرانند. همچنین زمان زیادی را باید در مکان های عمومی دیگری مثل دادگاه ، مصاحبه ، تحقیقات و… بگذرانند. از همین رو دو نوع کد لباس برای آنها وجود دارد. یک استایل کاملاً رسمی و یک استایل روزمره تر که به تناسب موقعیت می توانند از هر دو نوع آنها استفاده کنند.

استایل مناسب وکلای مرد

لباس کار مناسب برای وکلای مرد

استایل رسمی:

کت و شلوار به همراه پیراهن سفید مردانه بهترین گزینه است . مناسبترین رنگ ها برای کت و شلوار طوسی و سرمه ای است. این نوع پوشش برای دادگاه ، دیدار های رسمی ، ملاقات با موکل ها و سایر مواقع رسمی بکار می رود.

استایل روزمره:

در موقعیت های غیر رسمی می توان از کت صرف نظر کرد. همچنین پیراهن و یا پلیور ساده به همراه یک شلوار کتان نیز برای مواقعی که جلسه و دیدار مهمی ندارید گزینه مناسبی است.

کفش مناسب برای وکلا بهتر است از جنس چرم ، رسمی و جلوبسته باشد که بهتر است آن را با جوراب مشکی ، قهوه ای ، طوسی یا سرمه ای بپوشید.

موهای آقایان بهتر است کوتاه و مرتب باشد. موهای صورت نیز تا زمانی که مرتب باشند قابل قبول است.

در رابطه با اکسسوری های مردانه استفاده از یک ساعت رسمی ، کمربند و کیف دستی چرم یک ظاهر حرفه ای به شما می دهد. اگر از عینک طبی استفاده می کنید بهتر است از فریم ساده استفاده کنید و از استفاده فریم های فانتزی خودداری کنید.

 

 

استایل مناسب وکلای خانم

لباس مناسب وکلای خانم

کد لباس برای وکلای خانم کمی پیچیده تر از آقایان است. کد های لباس برای مشاغل مختلف در هر کشوری تابع قوانین و مقررات آن کشور می باشد. در بسیاری از کشور ها لباس کار وکلای خانم تقریباً از همان قواعد مردانه تبعیت می کند .

در ایران کدهای لباس کاری برای خانم ها متفاوت است. لباس کاری یک وکیل خانم در ایران برای قرار های رسمی یا دادگاه عموماً شامل مانتو اداری با مقنعه است. رنگ های مشکی ، خاکستری و سرمه ای رنگ های مناسبی می باشد.به خاطر داشته باشید که رنگ مانتو و مقنعه هارمونی داشته باشد. در مواقع غیر رسمی نیز می توانند از مانتو های غیر رسمی تر با جنس هایی مانند کرپ ، شانتون و یا کتان و همچنین شلوار پارچه ای یا کتان در رنگ های خنثی استفاده کنید.

در مورد اکسسوری ها زنانه ، زیورات آلات تا حدی که بیش از حد نباشد قابل قبول است. کیف و کفش چرم در رنگ های مشکی یا قهوه ای بسیار مناسب می باشد. توجه داشته باشید که پاشنه کفش باید متوسط باشد. کفش ها با پاشنه های خیلی بلند حرفه ای به نظر نمی رسند. بهتر است از عطر های خیلی قوی استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که آرایش بیش از حد و وجود خالکوبی روی بدن نیز ظاهر حرفه ای برای شما ندارد.

تا به اینجا در ارتباط با انواع پوشش قابل قبول و مورد انتظار وکلای خانم و اقا صحبت کردیم.  اما اجازه بدهید تا کمی هم در مورد نبایدهای پوشش وکلا صحبت کنیم. البته که باید در نظر داشت, رعایت کردن و یا رعایت نکردن این باید ها و نبایدها  کاملا اختیاری است و هیچ الزام رسمی و قانونی به منظور پیروی از آنها وجود ندارد, اما همانگونه که در ابتدای این مقاله هم به آن اشاره شد, رعایت نکاتی از این دست شاید تا حدودی در نوع نگاه مخاطب نسبت به شما و تصمیم گیری در میزان تخصص شما تاثیرگذار باشد.

پوشش‌های غیر قابل قبول برای وکلا (خانم و آقا)

البته باید به این نکته اشاره کرد که هر آنچه که در ادامه به آن اشاره میکنیم, منظور ما نبایدهای پوشش در هنگام حضور در محیط‌های کاری و شغلی است و طبیعی است که در خارج از ساعات کاری, مثلا هنگام تفریح و حضور با دوستان در رستوران و کافی‌شاپ انتخاب نوع پوشش موضوعی سلیقه ای و البته شخصی است.

 • استفاده از کت و شلوار و یا پیراهن تنگ
 • استفاده از شلوار جین
 • استفاده از رنگ‌های نامعمول و یا رنگ‌های جیغ
 • استفاده از کفش کالج
 • استفاده از کوله پشتی به جای کیف رسمی و اداری
 • استفاده از کت و شلوارهای طرح دار و یا براق
 • استفاده خانم‌های وکیل از کیف زنانه برای حمل اسناد و مدارک در عوض استفاده از کیف اداری زنانه. این مورد از جمله مواردی است که بسیار دیده می‌شود
 • استفاده از مانتو جلوباز. این نوع و سبک پوشش مناسب حضور در محیط‌های کاری جدی نیست و بیشتر مناسب استفاده در موقعیت‌های کژوال است
 • استفاده از کفش پاشنه بلند برای خانم‌های وکیل

آنچه در این مقاله به آن اشاره کردیم, قسمتی حاصل کد‌های لباس موجود است . قسمتی هم حاصل تجربه ما در صنعت مد و پوشاک است. کدهای لباس در واقع مجموعه‌ای از قوانین نانوشته در ارتباط با پوشش است و بایدها و نبایدهای پوشش را در موقعیت های مختلف, البته در سطحی وسیع و گسترده بیان می‌کند. تجربه ما نیز, حاصل برخورد تیم فروش و تولید ما با شاغلین مختلف در عرصه صنایع و مشاغل مختلف است. یکی از خدماتی که ما به صورت سفارشی و بر مبنای نیازهای مشتری ارائه می‌دهیم, خدمت سفارشی دوزی و مشاوره رایگان قبل از خرید است. در صورتی که هر گونه ابهام و پرسشی در زمینه خدمات شرکت بین بیگی دارید میتوانید با مشاورین شرکت تماس حاصل کنید. از شنیدن صداس شما خوشحال خواهیم شد.

 

One thought on “معرفی پوشش(استایل) وکیل و قاضی در ایران و جهان

  • user102 میگوید:

   بسیار شیک و مناسب است در محیط دفتر شخصیتان و در حضور مراجعین به دفتر خودتان پیشنهاد میشود ولی متاسفانه در فضای دادگستری و قضایی خیلی از کروات استقبال نمیشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با پر کردن فرم نظرسنجی به ما کمک کنید تا در ارائه خدماتی بهتر تلاش کنیم

فرم درخواست تماس با من

راهنمای فرم

⚫ این فرم جهت درخواست شما از کارشناسان ما برای برقراری تماس می باشد

⚫ در اولین روز کاری و در ساعت اداری منتظر تماس ما باشید

⚫ فیلد های دارای * الزامی می باشند